Pecsétviaszgomba, reishi, lingzhi, lakkostapló. Sok néven illetik világszerte a Ganoderma lucidum gyógygombát, mely a világ számos területén előfordul. Keleten a gyógynövények királyának hívják.
A Föld egyik legszebb gombája nevét onnan kapta, hogy kalapját és tönkjét vastag lakk réteg borítja. Kínában már 4000 éve az egyik leghatékonyabb gyógyító növényként tartják számon. Az első írásos emlékek 2000 éves múltra tekintenek vissza.
Kilenc alfaja ismert, de mára már csak a ganoderma lucidum és a ganoderma japonicum lelhető fel számottevő mennyiségben. A legritkább alfajok a fehér ésa lila reishi, amelyeket csak laboratóriumi körülmények között képesek olyan mennyiségben előállítani, hogy abból egészségvédő terméket lehessen készíteni.
A gomba termőteste és miceliuma (micelium=a gomba tenyésztestét felépítő fonalak szövedéke) fogyasztható, de manapság a modern termelési technológiáknak köszönhetően a micéliumot használjuk fel. A micélium tenyészet egy igen figyelemre méltó formája a gomba lila kukoricán történő tenyésztése. A vadon fellelhető termőtestek igen ritkák, a múltban is azok voltak, ezért pl. Kínában, ha valaki ilyen gombát talált, annak kötelessége volt beszolgáltatni a császári udvarnak.
A kínaiak évezredek óta kiemelkedő minőségű „gyógynövényként” tekintenek a ganodermára. Ez az úgynevezett első „gyógyszer”, amely még hosszú távon történő fogyasztás esetén sem okoz semmilyen mellékhatást. Javítja az állóképességet, fokozza a szervezet öngyógyító képességét, segít abban, hogy megőrizzük egészségünket, és hosszú életet élhessünk.
A korabeli feljegyzések szerint nagyon sokrétű felhasználása volt a pecsétviaszgombának, az asztmától a magas vérnyomáson keresztül az álmatlanságig használták a betegek gyógyítására. Akkoriban a gomba őrleményéből nem túl ízes teát készítettek (a ganoderma kifejezetten keserű), manapság kávéval is keverik, mert abban a keserű íz nem feltűnő. Ebben a formában azonban csak igen kis mennyiség vihető be a szervezetbe.
A vadon növő ganoderma nagyon ritka, és nehéz begyűjteni. Ha valaki véletlenül rá is bukkan, a hatása szinte mindig elvész a gomba öregedése miatt, hiszen olyan keménnyé válhat, mint a bőr. Akár mérgező is lehet. Mivel a begyűjtése rendszertelen módon történik, bármiféle minőségellenőrzés teljesen lehetetlen.
1970-ben a Kiotói Egyetem Élelmiszertudományi Kutató Intézetének egyik technikusa, Mr. Yukio Naoi sikeresen alkalmazta a „spóraszétválasztó termesztési módszert” a ganoderma termesztésére. A módszert 1975-ben vezették be Ázsiában. Mivel a klíma és a talaj rendkívül kedvező, ez az eljárás mára széles körben elterjedt.
A spóraszétválasztó módszer mellett ma a leghatékonyabb és legmagasabb gyógyértékű ganodermát laboratóriumban termesztik.Amióta egész éves hőmérséklet ellenőrzés mellett és kizárólag tiszta 100%-ban USDA törzskönyvezett szerves talajban laboratóriumi körülmények között termesztik, a végtermék teljesen szilárd, ellentétben a vadonban termett Duanefa reishi-vel. A laboratóriumi reishi még abban különbözik termesztett társaitól, hogy nem tartalmaz nehézfémeket, féregirtót, gyomirtót, rovar ürüléket, vagy egyéb más szennyeződéseket, amelyek sok Reishi termékben megtalálhatóak. Manapság ennél tisztább reishi termék nem található a piacon világszerte.
A ganoderma varázslatos hatásai
A ganoderma több mint ezer évig a misztériumok ködébe burkolózott. Az emberek csak annyit tudtak, hogy „a ganoderma megőrzi a fiatalságot, és rendszeres fogyasztás esetén hosszú életet biztosít”, de soha senki nem fogott tudományos kutatásba, hogy megállapítsa, miért is olyan hatékony.
Az utóbbi években a tudósok által végzett alapos kutatások – az együttműködő kórházak, egyetemek és gyógyszeripari vállalatok elemzéseinek és klinikai kísérleteinek segítségével – végre megfejtették kivételes hatékonyságának titkát. Vértisztító, méregtelenítő, vizelethajtó, májkímélő, bélműködést szabályozó, szívműködést elősegítő, vérnyomás-beállító, köhögésmegszüntető és köptető hatású, nyugtatószer és tumorgyógyító hatású.
A ganoderma fontos alkotóelemei:
A ganoderma orvostudományi alapjai:
A kiterjedt szakirodalom szerint elsősorban máj-, tüdő-, gyomor-, bél-, prosztatarák és bizonyos leukémia féleségek esetében került sor olyan vizsgálatokra, amelyek alapján, főleg a távol-keleti országokban (Kína, Japán, Korea) kiegészítő kezelésként kifejezetten javasolják a ganoderma fogyasztását.
Külön kiemelik ezek a tanulmányok a ganoderma béta glukán tartalmát, és azt, hogy a béta glukánok hatékonyságaC-vitaminnal kombinálva növelhető. A béta glukánok szerepe szintén nem elhanyagolható, amikor a gomba tumorsejtekre és az immunrendszerre gyakorolt hatását elemezzük.
Dr. Shigeru Yuji klinikai kísérletei alapján a ganoderma a következő alapfunkcióinak köszönheti hatékonyságát:
Nemrégiben Taiwanban végeztek kutatásokat a Ganoderma gyógyhatásával kapcsolatban. Az eredmények azt mutatják, hogy a Ganoderma megakadályozza a gyulladások kialakulását.
Kolumbiában végzett esettanulmányok azt bizonyítják, hogy a Ganodema- és szójababkivonat keverék segít megakadályozni és kezelni a prosztatarákot.
Vérnyomás okozta nyak- és fejfájás (Mr. Isao Tani, Institute of Medical Research, Kinki University)
A kutatási alanyok magas ill. alacsony vérnyomásra panaszkodó páciensek voltak, akik jelentős javulást tapasztaltak a Ganoderma fogyasztása során.
Az egyik paciens vérnyomása 180/96-ról, 3 hónap alatt 126/94-re csökkent le. Ennyire jó eredményt idáig csak vérnyomáscsökkentő tablettával ért el.
Egy másik beteg vérnyomása 158/77-ről 128/67-re csökkent a 3 hónap alatt. A koleszterinszintje is javult-269-ről 242-re.
Egy másik paciens magas vérnyomás okozta nyak-és fejfajásra panaszkodott. 151/78-ról 118/72-re csökkent a vérnyomása egy hónap alatt és a fejfájásai is elmúltak.
Agyér elmeszesedés, szélütés és szívbetegségek (Mr Uebara Kioshi, Kinki Hospital)
A Ganoderma fogyasztása csökkentheti az agyér elmeszesedés és a szélütés tüneteit. Az egyik agyér elmeszesedéssel küszködő páciens egy félig lebénult ember volt. Miután 5 hónapig szedte a Ganoderma kapszulákat, kezdett visszajönni a mozgékonysága. A szabadzsír-és B-lipo fehérjeértéke is visszatért a normál szintre.
A Ganoderma fogyasztása javíthatja a szívbetegek állapotát is. Jobb eredményt érnek el a páciensek, ha a Ganodermát is fogyasztják, mint ha csak a szívgyógyszert. A Ganoderma megnöveli a gyógyszerek hatását és minimalizálja mellékhatásaikat. Az agyér elmeszesedést, a szélütést és a szívvel kapcsolatos betegségeket nagyon nehéz gyógyítani. Véleményem szerint legjobb megelőzni őket... ezért szükséges a Ganoderma fogyasztása.
Akut vagy krónikus hepatitis (májgyulladás) (Dr Mitsui Hashimoto, Hashimoto Hospital)
"A Ganoderma egy hatásos mód a hepatitis kezelésére is.
Miután 3 hónapig fogyasztották pácienseim a Ganodermát, a GOT és a GPT szintjük 200-300-ról 100-ra csökkent. Kutatásaimban jó eredményeket értem el a hepatitises és a magas vérnyomásos betegeimnél is. A máj az egyik legfontosabb szerv az emberi testben. Funkciója komplikált, ezért nehéz kezelni és gyógyítani. A nyugati orvostudomány általában a diétás módszert alkalmazza. A Ganoderma képes arra, hogy a máj komplikált funkcióját visszaálítsa az eredeti állapotára."
Mellrák, vastagbélrák és gyomorrák (Dr. Hiroshi Kawai, Kinki University)
A kutatásban résztvevő páciensek a kemoterápia mellékhatásaitól szenvedő emberek voltak. A kemoterápia után a páciensek arcszíne nagyon sötét lett. Egyhavi Ganoderma-használat után javult az állapotuk. Az egyik páciens végtagjai lebénultak kemoterápia után. A bénulás jelentősen javult egyhavi Ganoderma-kezelés után. Néhány páciens Ganodermát fogyasztott colostomia után. Az éjszakai izzadás eltűnt és az étvágyuk is visszatért.
Az említett eredmények alapján láthatjuk, hogy a Ganoderma alkalmas segédkezelés is, mert megsemmisíti a kemoterápia mellékhatásait.
Japánban, Kínában, az USÁ-ban, Oroszországban és Skóciában úgy vélik, hogy a Ganoderma, a gyógynövények királya, a rákos betegségek elsőszámú ellensége.
Néhány egészségügyi specialista, különböző országokban a legmodernebb tudományos eszközöket használva kutatásokat végzett a Ganoderma gyógyhatásával kapcsolatban:
pl: Professzor Ta-Cheng és Professzor Tung Ui-Chi a Taipei-i Orvostudományi Intézményben. A kutatások eredménye bizonyítja a Ganoderma hatását a rákos megbetegedések kezelésében is.
A következő eredményekről számoltak be:
Menopause (változókor), menstruációs gondok (Dr Yoshinori Imanishi, Gynecology And Obstretrics Hospital)
"Egy 46 éves páciensem egy hónapig szedte a Ganoderma kapszulákat és elmúlt a szédülése és a vállfájdalma. Egy másik páciensem, aki terhes volt, mellkasfájdalmaktól szenvedett és étvágya sem volt. Miután Ganodermával kezeltem, javult az állapota. Egy másik fiziológiai problémákkal küzdött, és nem tudott teherbe esni. Három hónapig kezeltem Ganodermával és sikerült teherbe esnie. Két másik esetben is volt ilyen pozitív eredmény. Az egyik beteg súlyos szédülése és vállfájdalmai 3 hónap kezelés után megszűntek. Egy másik esetben a beteg hasfájdalmai múltak el három hónap kezelés után."
Vesebetegségek (Professzor Fumio Tsurandi, Nagoya University Medical Institute)
"Kutatásokat végeztem a Ganoderma gyógyhatásával kapcsolatban a vesebetegeken. Az eredményeim azt mutatták, hogy a Ganoderma csökkenti a vizeletsavat, a koleszterinszintet, és fenntartja a vese megfelelő működését. Kutatásaim alapján a Ganoderma 1OO%-os gyógyítást nyújt a vesebetegségeknél. Ez igazán meglepő teljesítmény."
Ganoderma lucidum magyar vonatkozású kutatásai
Professzor Dr. Fachet József, az MTA orvostudományok doktora, rákkutató, immunológus,
Varga Gábor Dipl.-Kfm. Munich School of Management der Ludwig-Maximilians-Universität München
A Ganoderma Lucidum nevű gomba hatóanyagai stimulálják a szervezet immunrendszerét, amelyek a daganatok keletkezését, növekedését ill. szóródását gátolják minden káros mellékhatás nélkül. Igen kedvező lehet a daganat sebészeti eltávolításával, besugárzással és kemotherápia alkalmazásával a polysaccharidák hatása. Feltétlen említést érdemel, hogy Japánban a polyszacharidok egyik hatóanyaga regisztrált, hivatalosan alkalmazott tumor-ellenes gyógyszer. A Ganoderma Lucidum por keverékének fogyasztása pl. tea formájában lényegében minden hatóanyagot biztosít, ezért használata hasznos lehet a daganatban szenvedők gyógyulásának elősegítésében és életminőségük javításában.
A Ganoderma lucidum hatásának leírása szakirodalmi hivatkozásokkal kizárólag a tumorellenes hatásukat figyelembe véve:
A Ganoderma hatékony lehet a következő betegségek kezelésében:
Sikereket értek el az idegrendszer állapotának helyreállításában. Megnyugtatja az idegeket, meggyógyítja az álmatlanságot, gyengíti a stressz hatását, kiküszöböli a kimerültséget, és fejleszti az összpontosító-képességet.
Yukio Naoi, Kiotói Egyetem Élelmiszeripari Tudományos Kutatóintézet:
„A ganoderma valóban univerzális orvosság?” Most ne a történelem során felbukkanó betegségekről beszéljünk, hanem a modern betegségekről. Hogy megtaláljuk a választ, tizenhárom éven keresztül újra és újra megvizsgáltuk a hatásait. Kielégítő eredményeket kaptunk.
Az első kérdés az, hogy a ganoderma minden betegség esetén hatásos lehet-e. A válaszunk: „igen”, mert képes arra, hogy karbantartsa a modern ember egészségét. Egy kevésbé egészséges ember számára a ganoderma az emberi test leggyengébb, legerőtlenebb részére is hatással van. Egy beteg ember esetében gyökerénél ragadja meg a problémát, és lehetővé teszi a felépülést.
A ganoderma képes a kiegyensúlyozatlan szervezet megváltoztatására, és egészségessé teszi azt. Nincs eltérés az emberi fajok között, legyen az ősi vagy modern. A ganoderma minden esetben ugyanazzal a hatással bír. Emberek a világ minden részéről azonos eredményeket tapasztalhatnak.
Ha egy beteg szervezete különösen jól reagál a ganodermára, az olyan, mintha egy szabadalmaztatott gyógyszer a maximális hatást váltaná ki. Tény, hogy eddig senkinél nem tapasztaltak olyat, hogy negatív hatással lett volna a páciensre vagy esetleg elégtelen eredményt nyújtott volna.
Az ajánlott dózis általában napi 100-600 mg ganodrema por, ami kb. 2-8 g száraz gomba mennyiségének felel meg a hatóanyagok vonatkozásában. Vannak azonban olyan tanulmányok, amik 2-10 ezer mg/nap dózist is megengednek, főleg a rosszindulatú daganatos betegségek bizonyos formáinál.
Furcsa fintora az életnek, hogy egy négyezer éve ismert és használt gyógygombáról napjainkban is még milyen keveset tudunk, és ez a tudás is csak az utóbbi harminc év intenzív kutatásainak az eredménye. Persze sok más gyógynövénnyel így van ez. Évszázadok óta használjuk, de a hatásmechanizmus csak alig néhány éve tisztázott részben vagy egészben.